سرخط خبرها

سیری در زندگی

سیری در زندگی شخصی وحیات علمی و سیره عملی استاد حوزه و دانشگاه

آیت الله حاج شیخ محمد حسن گلی شیردار دام ظله

 

بسم الله الرحمن الرحیم

استاد معظم و دانشمند فاضل حضرت آیت الله حاج شیخ محمد حسن گلی شیردار علاوه بر اهتمام به تحصیل معرفت و دانش و فضل، دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی و رکن رکین ولایت مطلقه فقیه را واجب مسلم دانسته و تحکیم مبانی نظری و تقویت پایه های انقلاب را از اوجب فرائض تلقی میکنند. آنچه در پی می آید گزارش مختصری از حیات پربار این دانشمند فاضل و استاد گرامی است:

ایشان در سال یکهزار و سیصد و چهل و سه در روستای شیردارکلا از توابع شهرستان بابل واقع در استان مازندران در خانواده ای مذهبی و انقلابی متولد شد. والد مکرم ایشان یکی از کسبه مؤمن و متقی این روستا بود که به اخلاق نیکو و تقیّد به احکام الهی و تدیّن حسن شهرت داشته و اکنون نیز که به جهت کهولت سن خانه نشین گردیده از چهره های خدوم و معتمد منطقه بشمار می رود و مورد احترام خاص و عام می باشد. والده مکرّمه استاد، بانویی پرهیزکار و متّقی و شجاع است که دامان پر مهر او مهد پرورش ایشان بوده و بارقه های شوق به دانش و علم، از آغوش گرم این مادر و از لقمه های پاکیزه و حلال آن پدر در دل استاد شعله کشید.

ایشان تحصیل علم را در مدارس ابتدایی و راهنمایی شیردارکلا آغاز نمودند و دوره دبیرستان را تا اخذ مدرک دیپلم تجربی در بابل پی گرفتند و پس از آن و در سال 62 با شور و اشتیاق برای تحصیل معارف بلند دینی و قرآنی به حوزه علمیه روحیه بابل که تحت مدیریت موفق حضرت آیت الله محمدی دام ظله اداره می گردید وارد شدند. استعداد سرشار و نبوغ آمیز معظم له سبب شد تا دروس مقدمات و سطوح عالیه حوزه را که به طور معمول ده سال به طول می انجامد در مدت کمتر از پنج سال به سرانجام رساندند.

مخفی نماند که حضرت استاد در طول مدت تحصیل در بابل بارها داوطلبانه در جبهه های جنگ حق علیه باطل حاضر گردیده و به ندای حسین زمان حضرت روح الله لبیک گفتند و در این راه پرافتخار، به درجه جانبازی مفتخر گردیدند.

در سال 65 با بانویی بافضیلت از خانواده ای متدین و انقلابی و شهید پرور وصلت نمودند و با تشکیل خانواده و پایان یافتن دروس مقدمات و سطوح عالی، رفته رفته شعله های شوق هجرت به قم در دل ایشان زبانه گرفت. یک سال پس از پایان سطوح عالی حوزه، یعنی در سال 68 با هجرت به شهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها رسما به حوزه علمیه قم وارد شده و به خوشه چینی از خرمن علوم و معارف آل الله مشغول گردیدند.

مدتی پس از ارتحال امام راحل و رهبری حکیم فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای متع الله المسلمین بطول بقائه الشریف، استاد به همراه جمعی از فضلاء قم، به دست مقام معظم رهبری، تاج بندگی بر سر نهاده و لباس سربازی دین به تن نمودند.

ایشان در طول مدت تحصیل در حوزه علمیه قم با حضور در درس بسیاری از مراجع عظام و علماء اعلام و با جدّ و جهد مثال زدنی، با تعمیق شناخت خود از احکام دین، به کسب ملکه اجتهاد و استنباط احکام شرعی از ادله، نائل گردیدند. استاد بزرگوار ما، در بدو هجرت به قم با حضور و شرکت در دوره تخصصی خارج فقه و اصول در مرکز بقیة الله عجل الله تعالی فرجه توفیق یافتند شش سال دوره عمومی و دو سال دوره تخصصی اجتهاد را در این مرکز با موفقیت سپری نموده و به عنوان یکی از فضلاء ممتاز این مرکز، فارغ التحصیل شوند.

اساتید معظم له در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات آقایان، میرزا جواد تبریزی(9سال فقه و 2 سال اصول)، وحید خراسانی(5سال اصول)، هاشمی شاهرودی(6سال فقه معاملات)، آملی لاریجانی(2سال فقه)، گنجی(7سال اصول و 15 سال فقه) -کثر الله امثالهم- بوده اند که هر یک، نقش بسزایی در تأمین جایگاه علمی استاد داشته اند.

آیت الله حاج شیخ محمدحسن گلی دام عزه، سابقه ممتد و درخشانی در عرصه تدریس نیز دارد. ایشان تا کنون 5 دوره کتاب کفایة الاصول آخوند خراسانی و 9 دوره کتاب رسائل و 2 دوره کتاب مکاسب شیخ انصاری را تدریس نموده و حلقات شهید آیت الله العظمی سید محمد باقر صدر را نیز تا کنون 2 دوره تدریس نموده اند. هم اکنون ایشان مشغول تدریس خارج اصول در مجتمع علمی پژوهشی آیت الله العظمی مکارم شیرازی دام ظله ( مدرسه علمیه امام کاظم علیه السلام) می باشند. همچنین در مراکز تخصصی فقه و اصول، طلاب فاضل را در مرحله خارج دستگیری می نمایند. از این جمله است حضور ایشان در مرکز جامع علوم اسلامی ولی امرعجل الله فرجه از سال 1387 تا کنون.

معظم له در عرصه تألیف رساله های پژوهشی نیز توفیقات چشمگیری داشته اند. برخی از آثار قلمی استاد به این شرح است؛

 • اصل اولی در خمس
 • تبدیل سند
 • اعتبار اذن ولی در نکاح باکره
 • جریان استصحاب در شبهات حکمیه کلیه
 • احکام البنوک
 • رؤیت هلال و حکم لیالی مقمره
 • تسامح در ادله سنن
 • لکل واقعة حکم فی الشریعة
 • حدیث لا تعاد

ایشان در کنار تدریس خارج فقه واصول در حوزه علمیه قم، به تدریس در دانشگاه نیز مشغول هستند. استاد، در مقطع دکتری و کارشناسی ارشد رشته های حقوقی کرسی تدریس داشته و همچنین به عنوان استاد راهنما و مشاور، بر پایان نامه های دکتری و ارشد در دانشگاه و رساله های علمی سطح 3 و 4 حوزه علمیه نظارت می نمایند.

استاد علاوه بر اشتغالات علمی فراوان، در مجامع و تشکلهای علمی و پژوهشی و هیئات علمی و مراکز فرهنگی نیز عضویت داشته و فعالیت می نمایند که به برخی از آنها ذیلا اشاره می گردد؛

 • عضویت در انجمن علم اصول حوزه علمیه قم
 • عضویت در مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
 • عضویت در هیئت علمی دانشگاه عدالت به ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی دام ظله
 • عضویت در کمیسیون پژوهش مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
 • مشاور ریاست محترم قوه قضاییه آیت الله آملی لاریجانی دام ظله

آنچه از نظر گذراندید شمّه ای از حیات علمی و عملی استاد معظم حضرت آیت الله حاج شیخ محمد حسن گلی شیردار بود. تردیدی نیست مجلس خبرگان رهبری، نقطه اتصال جمهوریت و اسلامیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که به تثبیت و استحکام اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه می انجامد. استاد، پس از پیشنهاد نامزدی در مجلس خبرگان از سوی برخی از اساتید معظمشان از جمله جناب مستطاب حضرت آیت الله شاهرودی عضو فقهای شورای نگهبان و رئیس حل اختلاف قوای سه گانه و نایب رئیس اول خبرگان رهبری و جناب مستطاب آیت الله مؤمن عضو محترم شواری نگهبان و خبرگان رهبری و جناب مستطاب آیت الله اراکی دبیر مجمع تقریب مذاهب اسلامی و مؤسس مرکز جامع علوم اسلامی ولی امر(عج) و اصرار جمع زیادی از شاگردان، برای ادای دین به انقلاب و امام و شهداء، حاضر شدند در این عرصه خطیر وارد شوند.

امید است امت حزب الله با پیروی از فرامین و منویات رهبری معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای دام ظله با حضور حداکثری در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری، بر شکوه و عظمت نظام مردم سالاری دینی و جمهوری اسلامی بیافزایند و با انتخاب انسانهای شایسته، آینده درخشان انقلاب اسلامی ایران را تضمین نمایند.

جمعی از دانش پژوهان آیت الله گلی در حوزه و دانشگاه

درباره ی karimpour

همچنین ببینید

photo_2017-09-24_10-13-11

مراسم جشن آئین عمامه گذاری طلاب مازندران با حضور حضرت آیت الله گلی شیردار

حضرت آیت الله گلی در مراسمی که به مناسبت عید غدیر و جشن آیین عمامه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *